Kimdir?

Kimdir,kim,nerede,ne zaman

Madam Marie Curie Kimdir?

Öğretmen anne ve babanın çocuğu olan Marie Sklodowska yada bilinen ile ile Madam Curie 7 Kasım 1867 yılında polonyanın Varşova şehrinde dünyaya geldi.Marie’nin doğduğu varşova şehri günümüzdeki polonyanın bir şehri değildi.Rus yönetimindeki Varşova kenti halkı kendi dilleri olan Lehçe’nin konuşulmasının yasaklandığı bir baskı ortamında idi.

Marie Curie gerek sosyal hayatta gerekse eğitim hayatında rus siyasi baskısına maruz kalmış ve bu durum Curie üzerinde her polonyalı genç gibi olumsuz hatıralar bırakmıştır.Marie’nin anne ve babası iyi birer eğitimci idi.Marie 6 yaşıdayken ailenin en küçük çocuğu olarak mutlu bir hayat yaşarken  en büyük alası tifüs hastalığına yakalanır ve hayatını kaybeder.Marie ablasının ölümü üzerinden 5 yıl geçtikten sonra verem hastalığından annesinide kaybedecektir.Marie 11 yaşına geldiğinde en büyük ablası ve annesini kaybetmiş olmasının acısıyla , kiliseye ve tanrıya olan inancıda sarsılmış oldu.Bu durum marie’nin yetişkin olacağı ileriki hayatında da kiliseden uzaklaştırcaktır. Devamını Oku

Oğuz Kağan Kimdir?

Türklerin atası olan, Oğuzların bilinen en şanlı büyük kahramanı Oğuz Kağan , bazı kaynaklar da Alp Er Tunga ile aynı kişi olduğu da söylenir.Söylenir dedim çünkü Oğuz Kağan hakkındaki elimizdeki bilgiler genelde destanlara dayalıdır.Doğum ve ölüm tarihi bilinmemektedir.

Destanlardan edinilen bilgilere göre Annesi Ay Kağandır.Oğuz Kağan İki kez evlenmiş ve ilk eşinden Gün , Ay , Yıldız isimli erkek çocukları olmuştur, Devamını Oku

Yunus Nadi Kimdir?

1879 yılında Muğla Fethiye’de dünyaya gelen Gazeteci ve Aydın bir insan olan  Yunus Nadi , ilköğretimi Fethiye’de,Galatasaray Lisesinde n(Sultanisi)  mezun olmuştur.Yunus Nadi Hukuk Mektebini bitirerek tamamlamıştır.

                    Yunus Nadi ‘nin çalıştığı gazeteler şunlardır;Malumat Gazetesi

                                                                                      İkdam Gazetesi

                                                                                      Tasvir-i Efkar

                                                                                      Rumeli Gazetesi

                                                                                      Yenigün Gazetesi (Kendi Kurmuştur) ve Mayıs 1924’te adını Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği Cumhuriyet Gazetesini kurmuştur.

Yunus Nadi Osmanlı Mebusan Meclisinde dört dönem milletvekili olarak görev yapmıştır.(İki dönem Aydın , bir dönem İzmir)Yunus Nadir vatanperver ve milleti için çalışmayı görev bilen bir insandı.Yenigün gazetesini yayın hayatına başladığından itibaren Anadolu’da Mustafa Kemal Paşa tarafınca yürütülen Milli Kurtuluş Hareketini desteklemiştir.Hatta bu destek sebebiyle İstanbul’daki ingiliz yanlısı sadrazam Damat Ferit’in ve ingiliz işgalcilerinin baskısına maruz kalır ve sonunda çok sevdiği ve saydığı milli mücadelenin lideri Mustafa Kemal Paşa’nın yanına Ankara’ya gider.Yunus Nadi’nin Ankara’ya gidiş yolculuğu çok meşakkatli olmuştur.Yunus Nadi Ankara’ya vardığında Atatürk’ün yakın çalışma arkadaşlarından biri olmuş ve Paşa’nında onayını alarak günümüzde yayın hayatını sürdüren ‘ Anadolu Haber Ajansı’ Halide Edip Adıvar ile birlikte kurmuştur.

Bütün benliği ile kurtuluş savaşında bir nefer gibi çalışan Yunus Nadi 23 Nisan 1920’de kurucu meclisde İzmir Milletvekili olarak milletvekili seçilir.

T.B.M.M ‘de Muğla vekilliği ve ardından 1943 yılına kadar altı dönem bu kutsal vazifeyi yerine getirmiştir. Yunus Nadi Türk basın tarihinin çok önemli gazetecilerinden biri olmuş vatansever bir insandır.Hayatı boyunca Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı kalan Yunus Nadi 28 Haziran 1945 ‘de Tedavi olduğu İsviçre’nin Cenevre kentinde hayata gözlerini yummuştur.

Benito Mussolini Kimdir?

Benito Mussolini 29 temmuz 1943 yılında İtalyanın Forli kentinde demirci bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir

MussoliniBaşarısız geçecek olan ilköğretin hayatı boyunca sergilediği hırçın ve uyumsuz davranışları sonucu iki kez okuldan uzaklaştırılmış olan Mussolini Lozan üniversitesini bitirdikten sonra bir süre öğretmenlik yapar ve ardından II Popo d’Italia gazetesinde radikal milliyetçi görüşler içeren yazılar kaleme alır.

Aynı zamanda bir Sosyalist Parti üyesi olan mussolini yazdığı aşırı milliyetçi yazılar sonucu partiden atılır. Aslında bu olay Mussolini için hayatında bir dönüm noktası olacak onu italyanın siyasi tarihindeki en genç başbakanı olacağı bir yola sürükleyecektir.

Sosyalist partiden atıldıktan sonra mussolini sosyalist görüşleri terk eder ve kurucusu olacağı radikal milliyetçiliği temel alan ‘Faşizm’ olarak isimlendireceği yeni bir siyasi ideolojiyi benimser.Artık bundan sonraki amacı Faşizm ideolojisini yaymak ve taraftar toplamaktır.

Mussolini 1919 yılında Milano’da anarşist,cumhuriyetçi,sendikacı , eski asker ve sosyalistlerden oluşan bir grupla birlikte Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı ‘nı kurdu.2 yıl sonra bu bu teşkilatı lağvedip Faşist hareketi partileştirme kararı verilir ve 1921 yılında ‘ Ulusal Faşist Parti ‘ kurulur.Bu partinin lideri Benito Mussolini ‘dir ve komutan yada lider anlamına ‘Duce’ ünvanını alır. Devamını Oku