Kategoriler
Kimdir?

Yunus Nadi Kimdir?

1879 yılında Muğla Fethiye’de dünyaya gelen Gazeteci ve Aydın bir insan olan  Yunus Nadi , ilköğretimi Fethiye’de,Galatasaray Lisesinde n(Sultanisi)  mezun olmuştur.Yunus Nadi Hukuk Mektebini bitirerek tamamlamıştır.

Yunus Nadi ‘nin çalıştığı gazeteler şunlardır; Malumat Gazetes,     İkdam Gazetesi,Tasvir-i Efkar Gazetesi Rumeli Gazetesi Yenigün Gazetesi (Kendi Kurmuştur) ve Mayıs 1924’te adını Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği Cumhuriyet Gazetesini kurmuştur.

Yunus Nadi Osmanlı Mebusan Meclisinde dört dönem milletvekili olarak görev yapmıştır.(İki dönem Aydın , bir dönem İzmir)Yunus Nadir vatanperver ve milleti için çalışmayı görev bilen bir insandı.Yenigün gazetesini yayın hayatına başladığından itibaren Anadolu’da Mustafa Kemal Paşa tarafınca yürütülen Milli Kurtuluş Hareketini desteklemiştir.Hatta bu destek sebebiyle İstanbul’daki ingiliz yanlısı sadrazam Damat Ferit’in ve ingiliz işgalcilerinin baskısına maruz kalır ve sonunda çok sevdiği ve saydığı milli mücadelenin lideri Mustafa Kemal Paşa’nın yanına Ankara’ya gider.Yunus Nadi’nin Ankara’ya gidiş yolculuğu çok meşakkatli olmuştur.Yunus Nadi Ankara’ya vardığında Atatürk’ün yakın çalışma arkadaşlarından biri olmuş ve Paşa’nında onayını alarak günümüzde yayın hayatını sürdüren ‘ Anadolu Haber Ajansı’ Halide Edip Adıvar ile birlikte kurmuştur.

Bütün benliği ile kurtuluş savaşında bir nefer gibi çalışan Yunus Nadi 23 Nisan 1920’de kurucu meclisde İzmir Milletvekili olarak milletvekili seçilir.

T.B.M.M ‘de Muğla vekilliği ve ardından 1943 yılına kadar altı dönem bu kutsal vazifeyi yerine getirmiştir. Yunus Nadi Türk basın tarihinin çok önemli gazetecilerinden biri olmuş vatansever bir insandır.Hayatı boyunca Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı kalan Yunus Nadi 28 Haziran 1945 ‘de Tedavi olduğu İsviçre’nin Cenevre kentinde hayata gözlerini yummuştur.

Share