Kategoriler
Kimdir?

Stalin Kimdir?

Gürcü asıllı olan Stalin 18 aralık 1878 yılında Gürcistan’ın Gori kentinde dünyaya gelmiştir.Stalin’in marksizim ile tanışması 17 yaşında Gürcü Ortodoks Rahip Okulunda otoriteye karşı gösterdiği başkaldırma davranışı sonucu okuldan atılmasıyla başlar.Bu süreçte Stalin Lenin eserleri ile tanışacak ve Marksizmi benimseyecektir.

Joseph Stalin

Stalin’in gerçek adı ‘ Josef Vissariouviç Cugaşvili’ dir.Gerçek adı ile ‘Josef’ Marksizim ile tanıştıktan sonra ‘Çelik Adam’ manasına gelen ‘STALİN‘ adını kullanmıştır.

1917 yılında Ekim Devrimi sonrası sürgünde olduğu Sibirya’dan Petrograd’a dönen stalin 1922 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevine getirilmiştir.Bu görev Stalin’e iktidar yolunu açacak ve tam 31 yıl Sovyetler Birliği lideri olarak görev yapacaktır.

Stalin parti genel sekteri olduktan sonra Troçki’nin ileri sürdüğü ‘Sürekli Devrim’ tezini benimsemez ve yerine ‘Tek Ülkede Sosyalizm’ tezinin partide kabul edilmesini sağlar.

Stalin 1929 yılında uygulamaya koyduğu 5 yıllık kalkınma programıyla Sovyetler ekonomisini ABD’nin ardından ikinci sıraya yükseltir.Stalin‘in ekonomi ve kalkınmada gösterdiği bu başarıda kullandığı yöntemler ise tartışmalıdır.(Stalinizm)

Stalin II. Dünya savaşında Sovyet halkını ve ekonomisini savaşa göre dizayn eder ve Sovyetler Almanya’ya karşı savaşı kazanır.

Stalin Savaş sonrası Doğu bloğu olarak bilinen(Polonya,Macaristan,Bulgaristan,Romanya)ülkelerde Komünist partilerin iktidara gelmesinde başrolü oynar ve bu ülkelerin Moskovadan yönetilen bir ülkeler topluluğu haline gelmesi sağlanmış olur.Stalinizm olarak bilinen bu politikalar 1980 yıllara dek bu ülkelerde etkisini sürdürmüştür.

Bu olayın sonucun da dünya iki farklı ideolojiyi benimseyen iki ayrı bloğa bölünür (Doğu ve Batı Bloğu) ve dünyada Soğuk Savaş adı verilen yeni bir dünya düzeni başlar.Doğu ve Batı Bloğu arasındaki bu Soğuk Savaş yılları ise Mihail Gorbaçov’un Perestroika (yeniden yapılanma) ve Glasnost (açıklık) reform hareketleri son bulacak ve devamında SSCB yıkılacaktır.

5 Mart 1955 yılında ölen Stalin’in yerine Kruşçev geçer ve 20. parti kongresinde Stalinizm politikalarının yanlış oluduğunu tüm partiye kabul ettirecek antitezini uygulayacaktır.

Share