Kategoriler
Hayvanlar

Atlar Nedir?

Latince adı Equus coballus memeli , otçul ve tek toynaklı(üçüncü tırnak) olan atlar milattan önce 4000-3000 lerde insanlar tarafından evcilleştirlmeye başlanmıştır.
Atgiller (Equidae) familyasına ait olan atların günümüzdeki vahşi ataları Prezewalski yaban atı olarak bilinen ve yaşayan yerli ırkların ataları olarak kabul edilen atlardır.Latince adı Equus ferus prezewalskii olan bu atların bilinen diğer isimleri mongolya yabani atı yada ‘Takhi’ olarakta bilinir.Bu atlar atların günümüzde yaşayan atalarıdır.
İlginç bir not vermek istersek afrikada yaşayan zebralarda Equidae ailesine mensup olan latince adı Equus zebra ‘da atlar ile aynı ailedendir.Ayrıca eşeklerde atlar ile ile aynı ailedendir.(familia=Aile:Equidae)
Diğer vahşi atlar ise Amerikan bozkırlarında “Mustang” olarak isimlendirilen atlardır.Fakat bu atlat ispanyollat tarafından avrupadan amerikaya getirilen atlardan doğaya salınmış atların uluşturduğu bir populasyondur.Mustangler doğada her türlü zorlukla başederek hayatta kaldıkları için açlığa ve ve susuzluğa karşı dayanıklı atlardır.
Evcil atlar ‘Hara’ adı verilen at yetiştirme çiftliklerinde yetiştirilmektedir.

Atlar insanlar tarafından kullanım amaçlarına göre evcileştirilip seleksiyon(seçilim) geçirmiş ve bir çok alt türleri oluşmuştur.

Latince adı Equus ferus caballus olan Belçika atı 1 tona yaklaşan ağırlığı ve 2 metreye yakın boyu ile belçikada ağır işlerde kullanma sonucu seleksiyona uğramış belçikaya has bir at ırkıdır.Ortaçağda zırhlı ve silahlı bir askeri rahatlıkla taşıyabilen, ayrıca ağır yükleri çeken ve tarımda çiftçiler tarafından kullanılan bir at ırkıdır.Belçika atı genellikle kahverengi-kestane renkli tüylü büyük toynaklı ve uzun yeleli boyutlarına rağman iyi huylu bir at ırkıdır

Binek ve yarışlarda kullanılan evcil at türleri Arap ve ingiliz atlarıdır.Arap atlarının bacakları ingiliz atlarına göre daha kısadır.Fakat susuzluğa karşı daha dirençşidirler.
Arap atı

İngiliz atları ise uzun bacaklıdır fakat arap atları kadar dayanıklı değilerdir.İngiliz atları öel bakım ister ve sadece yarışlarda kullanılır.
İngiliz Atı

Midilli atları ise çocuklar için kullanılan gezinti atlarıdır.Bu atlarda dayanıklı atlardır.

Çin Atı ise orta asya bozkırlarında türkler tarafından da kullanılan orta boylu atlardır.Yarış atları değillerdir.Uzun mesafelerde dayanıklı binek atlarıdır.

Share