Kategoriler
Genel

Ölçü Birimleri

Genel olarak derslerinizde yardımcı olacak ölçü birimleri aşağıda listelenmiştir.

Işık Yılı = 9.460.730.472.580.8 Kilometre yada 9.461 * 1012 Km ‘dir

1 inch=2.54 cm

1 ounce(ons=oz)=29.58(yaklaşık 30) ml(mililitre)

1 metre = 1.0936 yard

1 mil= 1.609 kilometre

Kategoriler
Genel

Okyanuslar Nasıl Oluşmuştur?

Uzaydan bakıldığında mavi gezegen dünyamıza mavi rengini veren ve milyonlarca canlı barındıran okyanuslar nasıl oluştu.Bu konu hakkında çeşitli teoriler mevcut .Bir teoriye göre dünya dışından başka bir galaksiden yada gezegenden kopan büyük bir su kütlesi dünyamıza çarpması sonucu teorisi.

Fakat bilinen bir gerçek var ise dünyamız oluşumunu tamamlarken adeta bir lav topu halinde idi ve bir damla dahi su bulmak mümkün değildi.Daha sonra dünyamızın kabuk kısmının soğumaya başlaması ve karaların oluşması süreci bilinmekte.

Bir başka teosi ise bu aşamada yerkabuğunda dışarı sızan gazlar atmosferde birikerek çeşitli kimyasal reaksiyonlar ile yağmur damlalarına dönüştü ve binlerce yıllık yağmur suyu birkimi sonucunda okyanuslar oluştu.

Bir başka teori ise NASA’nın son yıllarda bir göktaşına yolladıkları sonda ile yaptıkları deney sonucu ortaya çıktı.NASA bu deneyde gönderdikleri uydudan çok sert metalden inşaa edilmiş bir mermiye benzeyen sondanın  binlerce kilometre hızla bu göktaşına çarpması sonucu açığa çıkan materyalleri uydudaki gelişmiş teknoloji sayesinde inceledi.Çıkan sonuç ise şaşırtıcı idi.Çünkü göktaşında yüzlerce tonluk buz parçalarının etrafa saçıldığı tespit edildi.İşte bu olaya dayanarak ileri süren teoride atmosferimize çarpan ve milyonlarca ton buz kütlesine sahip bir göktaşının çarpmadan sonra eriyerek bugünkü okyanusların oluştuğudur.

Kategoriler
Genel

Kapadokya Nedir?

Nevşehir , Kırşehir , Niğde , Aksaray ve Kayseri şehirlerine ait alanlardan meydana gelen bölgeye KAPADOKYA bölgesi adı verilir.Kapadokya bölgesi eski çağlarda aktif bir volkan olan hasandağın püskürmesi ile oluşan volkanik tabakanın rüzgar ve su erozyonları ile şekil alması sonucu oluşmuş PERİBACALARI yerşekilleri bölgenin bilinen turistik değerleridir.

Kategoriler
Genel

Kronoloji Nedir?

Geçmişte meydana gelmiş olayların zamanlarını tespit edip belirli bir sıraya koyarak düzenleyen zaman bilimine ’ KRONOLOJİ ‘ bilimi denir.

Kategoriler
Genel

On iki Ada Nedir?

İstanköy , Rodos, Kaşot , Kerpe , Tilos , Harki , Leros , Patmos , Nisyros , Sömbeki , Astropalya, Kalimnos adalarından oluşan ada grubana ‘ On İki Adalar ‘ denir.

Kategoriler
Genel

Numizmatik (Meskunat) Nedir?

Eski paraları ve eski paralarda varolan damgaları inceleyen bilim dalına ‘NUMUZMATİK’ denir.

Kategoriler
Genel

Filoloji Nedir?

İnsanların ve toplumların dillerini inceleyen bilim dalına ‘ FİLOLOJİ ‘denir

Kategoriler
Genel

Kutup Işıkları Kuzey Işıkları-Aurora-Borealis Nedir Nasıl Oluşur

Kutup ışıkları yada kuzey ışıkları ingilizce adıyla aurora borealis ,dünyanın kutuplarında ve kutuplara yakın kuzey bölgelerinde atmosferin üst tabakalarında (iyonosfer) güneş rüzgarları ile taşınan yüksek enerjili yüklü parçacıkların dünyanın manyetik alanı ile etkileşime girerek oluşan mavi-yeşil ve turkuaz renkli gökyüzünde oluşan ışımalardır.