Kategoriler
Teknoloji

Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cep telefonu yada akıllı telefonların seçiminde karar verirken alacağınız telefonu ihtiyaçlarınız için gerekli olan fonksiyonlara sahip değilmi buna karar vermelisiniz.Eğer yüksek meblağlar ödeyerek satın aldığınız yeni nesil bir telefonunu sadece alo demek için kullanacaksanız ödemiş olduğunuz parayı çöpe attınız demektir.Günlük yaşantınızda ,iş hayatını da sıkça internete bağlanma ihtiyacınız varsa (mail alıp-gönderme vb. internet uygulamaları) satın almış olduğunuz akıllı telefon amacına uygun kullanılmış olacaktır.
Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak cep telefonlarında çok hızlı bir değişim gözlemlenmektedir.Cep telefonları artık telefon konuşması ihtiyacından çok internete bağlanıp nette sörf yapmak,maillerimizi yönetmek ve sosyal media araçlarını takip edebildiğimiz birer mobil bilgisayara diğer adı ile akıllı telefonlara dönüşmüştür.

Cep telefeonlarında çeşitli işletim sistemleri kullanılır.Bunlar arasında ağırlıklı olarak SYMBİAN VE ANDROİD işletim sistemleri öne çıkmıştır..Ayrıca markaya özel İphone cep telefonlarında İOS işletim sistemi ve diğer işletim sistemlerine oranla bazı cep telefonlarında Windows Phone işletim sistemi de vardır.

Cep telefonları yıllar içinde wap,gprs edge ve son olarak 3G , 4G , 5G (Servis sağlayıcılarına göre değişmektedir.) teknolojileri ile intenete bağlanabilir hale gelmiştir.Saymış olduğumuz wap,gprs,edge ve 3G ,4G , 5G internet bağlantıları içinde en hızlı olan 5G bağlantısı olup,Akıllı telefonlarınızın internete bağlanma hızı 5G hizmetini satın aldığız operatörlere göre de değişkenlik gösterebilir.

Cep telefonlarında şu anda sıklıkla 3G servisi le internete bağlanılmasına karşılık ülkemizdeki paket fiyatları adsl modem aracılığı sağlanan Wi-Fi bağlantısına oranla pahalıdır.Ayrıca 3G bağlantılarda beton duvar gibi yapılarda sinyal oldukça zayıfladığı için verim alınamadığı da görülmüştür.Bu sebeple satın almış olduğunuz cep telefonunuzda Wi-Fi yani kablosuz bağlantı özelliği olması gereklidir.Kablosuz bağlantı ile gerek evinizde,gerek işyerinizde ,gerek dışarda toplu yaşam alanlarında (Şehir merkezleri,AVM’ler ve vb.. mekanlarda) daha ucuza ve daha sorunsuz internete bağlanıp çeşitli uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Yeni nesil cep telefonlarında son dönemde popüler özellikler dokunmatik ekran,GPS ve artık klasik hale gelen fotoğraf çekme özelliğinin üzerine yüksek kalitede ve yüksek piksel kaliteleriyle fotoğraf ve HD video çekme özellikleride eklenmiştir.Cep telefonu ile fotoğraf çekmek birinci amacınız ise size tavsiyem gerçek bir fotoğraf makinesi almanızdır.

Dokunmatik cep telefonu seçiminde kapasitif dokunmatik ekranlı cep telefonlarını tercih etmeniz önerilir.Kapasitif dokunmatik ekranlar vücudumuzdaki statik elektirik ile çalışıp parmağınız ile dokunarak telefonu kullanabilirsiniz.Bu sebeple daha kullanışlıdır.Bu sebeple alacağınız dokunmatik telefon alırken kapasitif ekran olduğuna emin olun.

Cep Telefonlarında bulunan GPS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi) sizin dünya üzerindeki bulunduğunuz yeri gösteren bir teknolojidir.GPS sitemi dünya yörüngesinde bulunan GPS uyduları ile iletişime geçerek dünya üzerinde bulunduğunuz koordinatları işaret eder.Son yıllarda Araçlarda kullanılan navigasyon (Yön Bulma) cihazları,cep telefonlarında entegre edilmiş olup hayatımızı kolaylaştırmaktadır.Ayrıca farklı markaların ürettikleri çeştli yazılımlar GPS ile entegre edilerek harita,yön bulma ve birçok farklı fonksiyonlara sahip uygulamalar hizmete sunmuştur.Seçim sizin…

Share