Kategoriler
Hayvanlar slayt

Aslan Nedir?

Latince adı Panthera leo lan aslanlar sokakta birlikte yaşadığımız sevdiğimiz kediler ile aynı familyadan dır.(Familia:Felidae=kedigiller) Fakat sokak kedilerinden farkı yırtıcı ve evcileştirilemez olmalardır. Birçok insan aslanları hayvanat bahçelerinde , belgesellerde ve özel safari turlarında , sirklerde görmüştür.Fakat doğası gereği bu vahşi hayvanları etik olarak tartışılan , hayvanat bahçelerinde kafeslere kapatıp ,evcileştiklerini sanıp sirklerde oynatanların başına neler geldiği tüm dünyaca görülmüştür.
Aslanların yayılım alanları büyük sahranın güneyinde , afrika düzlükleridir.
Büyük kediler aslanlar afrikanın geniş düzlüklerinde doğarlar,yaşar ve aile kurarlar.Büyük kediler aslanlar afrika düzlüklerinin en üst basamakta duran predatörleridir.(Avcılarıdır)Aslanların çekindikleri tek hayvan vardır oda fillerdir.Aslanlar etçildirler.
Bir erkek aslanın boyu 1 metre olup 230 kg kadar ulaşabilir.Dişi aslanlar ise erkeklere göre daha küçüktür.Erkek aslanların dişilerden ayıran en bilirgin özelliği başının etrafındaki kahverengimsi yeleleridir.Nadirde olsa aslanlar arasında albinolar yani beyaz renkli aslanlarda vardır.Hatta hepsi albino olan aslan grupları mevcuttur.Günümüzde güney afrika Sambona Rezerv alanında koruma altına alınmışlardır. Albino aslanlar beyaz renkleri ve mavi gözleri ile ilginç ve güzel hayvanlar olup afrika kabile inançlarında özel bir yeri vardır.
Erkek ve dişi aslanlar genel olarak bir grup içinde birden çok dişi yada erkek bireyin bir arada bulunduğu gruplarda yaşarlar.Bir aslan grubunda baskın olan diğer erkek bireylere üstünlüğünü kabul ettiren erkek bireye alfa erkek adını alır ve alfa erkek sürüdeki dişiler ile çiftleşme önceliğini kazanmış olur.Dolayısıyla doğal seleksiyon yani doğal seçilim kuralları devreye girer ve güçlü olan birey hayatta kalır ve genetik kodlarını yeni nesillere aktarma şansını elde etmiş olur.
Yavruları ve dişisi ile kendi alanlarını koruma altına almış olan alfa erkek aslanın ,aile bireylerine yaklaşmakta olan sürü dışından yabancı erkek aslanların yaklaşmakta olduğunu görürse,Alfa yani baskın erkek dişisini yavrularını korumak için yabancı erkek aslanlarla kıyasıya bir kavgaya girişir.Ekek aslan yaşlandıkça alfa yani liderliğini kaybeder.Sonucunda bir kavgada ölebilir yada sürüyü terk etmek zorunda kalır.

Share