Home » Genel

Category Archives: Genel

Ölçü Birimleri

Genel olarak derslerinizde yardımcı olacak ölçü birimleri aşağıda listelenmiştir.

Işık Yılı = 9.460.730.472.580.8 Kilometre yada 9.461 * 1012 Km ‘dir

1 inch=2.54 cm

1 ounce(ons=oz)=29.58(yaklaşık 30) ml(mililitre)

1 metre = 1.0936 yard

1 mil= 1.609 kilometre

(daha&helliip;)

Apiyoloji Nedir?

Apiyoloji (=Apiology) Zoolojinin bal arıları üzerinde çalışan bilim dalıdır.Latincede Apiology ‘’Api=arı’’ve ‘’logia=Bilim’’ kelimelerinden meydana gelir.Apiology Melittology bilimdalının bir alt disiplinidir(=alt dalı).

Okyanuslar Nasıl Oluşmuştur?

Uzaydan bakıldığında mavi gezegen dünyamıza mavi rengini veren ve milyonlarca canlı barındıran okyanuslar nasıl oluştu.Bu konu hakkında çeşitli teoriler mevcut .Bir teoriye göre dünya dışından başka bir galaksiden yada gezegenden kopan büyük bir su kütlesi dünyamıza çarpması sonucu teorisi.

Fakat bilinen bir gerçek var ise dünyamız oluşumunu tamamlarken adeta bir lav topu halinde idi ve bir damla dahi su bulmak mümkün değildi.Daha sonra dünyamızın kabuk kısmının soğumaya başlaması ve karaların oluşması süreci bilinmekte.

Bir başka teosi ise bu aşamada yerkabuğunda dışarı sızan gazlar atmosferde birikerek çeşitli kimyasal reaksiyonlar ile yağmur damlalarına dönüştü ve binlerce yıllık yağmur suyu birkimi sonucunda okyanuslar oluştu.

Bir başka teori ise NASA’nın son yıllarda bir göktaşına yolladıkları sonda ile yaptıkları deney sonucu ortaya çıktı.NASA bu deneyde gönderdikleri uydudan çok sert metalden inşaa edilmiş bir mermiye benzeyen sondanın  binlerce kilometre hızla bu göktaşına çarpması sonucu açığa çıkan materyalleri uydudaki gelişmiş teknoloji sayesinde inceledi.Çıkan sonuç ise şaşırtıcı idi.Çünkü göktaşında yüzlerce tonluk buz parçalarının etrafa saçıldığı tespit edildi.İşte bu olaya dayanarak ileri süren teoride atmosferimize çarpan ve milyonlarca ton buz kütlesine sahip bir göktaşının çarpmadan sonra eriyerek bugünkü okyanusların oluştuğudur.

Kapadokya Nedir?

Nevşehir , Kırşehir , Niğde , Aksaray ve Kayseri şehirlerine ait alanlardan meydana gelen bölgeye KAPADOKYA bölgesi adı verilir.Kapadokya bölgesi eski çağlarda aktif bir volkan olan hasandağın püskürmesi ile oluşan volkanik tabakanın rüzgar ve su erozyonları ile şekil alması sonucu oluşmuş PERİBACALARI yerşekilleri bölgenin bilinen turistik değerleridir.

Kronoloji Nedir?

Geçmişte meydana gelmiş olayların zamanlarını tespit edip belirli bir sıraya koyarak düzenleyen zaman bilimine ’ KRONOLOJİ ‘ bilimi denir.

Son Eklenenler

Çöpçü Balığı Nedir?

Kedi balıkları yada ülkemizde genellikle çöpçü balığı olarakta isimlendirilen, farklı renk ve desenl[...]

Aslan Balığı Nedir?

Yaygın olarak bilinen adı ‘ Aslan Balığı ’ olarak bilinen Lion fish sırt ve yanal yüzgeçleri ile kar[...]

Etiyoplast Nedir?

Etioplast proplastid ile kloroplast arasında geçiş yapabilen ve günümüzde de görevi üzerinde araştır[...]

Amiloplast Nedir?

Bitki hücrelerinde nişasta depolayan plastidlere ' Amiloplast' olarakta isimlendirilir.[...]

Levkoplast Nedir?

Levkoplast (lökoplast) bitkilerde renk maddesi bulundurmayan renksiz plastidlerdir.Levkoplastlar (lö[...]
Page 1 of 2